Nacionalinis hakatonas „ActJust: Hack for Climate Justice“

2022 m. gruodžio mėnesį Vilniuje vyko Vystomojo bendradarbiavimo platformos ir Žaliosios politikos instituto organizuotas klimato teisingumo hakatonas „ActJust: Hack for Climate Justice“. Jaunimui skirtame renginyje dalyvavo 6 komandos, kurios sprendė iššūkius ir siūlė idėjas, liečiančias energetikos, švietimo, sveikatos priežiūros ir tvarumo temas. Išsirinkusios vieną iš 5 sričių, komandos siūlė idėjas renginio komisijai, kurios prisidėtų prie klimato teisingumo užtikrinimo.

Klimato teisingumo hakatone pirmąją vietą laimėjo jaunimo komanda iš Kauno „Pirmi ir taškas“, kurie iškovojo kelialapį į tarptautinį renginį Austrijos sostinėje Vienoje. Komanda pasiūlė idėją, kuri prisidėtų prie tvarumo energetikos srityje. „Šią problemą sugalvojome spręsti dabartinio gatvės apšvietimo papildymu – įrenginiu, kuris mobilaus telefono pagalba aptiktų netoliese esantį žmogų ir padidintų gatvės apšvietimo stiprumą. Ši idėja leidžia sutaupyti 50 proc. elektros sąnaudų skirtų apšviesti miestų gatves nekeičiant žmogaus kasdienių įpročių“, – pasakoja hakatono laimėtojai.

„Gavę laišką iš universiteto dėstytojos apie „ActJust: Hack for Climate Justice“ hakatoną Vilniuje, su draugais nusprendėme, jog tai bus naudinga patirtis, padėsianti įsigilinti, su kokiomis darnumo problemomis susiduriame visuomenėje ir kaip jos galėtų būti sprendžiamos“, – dalinasi laimėtojų komanda „Pirmi ir taškas“. Komandos nariai pastebėjo, kad renginio metu išgirsti pranešimai bei diskusijos apie taršą bei per didelį vartojimą visuomenėje skatino susimąstyti apie tvarumo svarbą ir jo vietą kiekvieno žmogaus kasdieniame gyvenime.

„Klimato teisingumo tema yra kompleksiška ir daugialypė, tačiau Lietuvoje apie ją kalbama mažai“, – pastebi hakatono komisijos narė, aplinkosaugos politikos ekspertė Ieva Budraitė, – todėl mane nustebino ir sužavėjo, kad net šešios jaunų žmonių komandos ryžosi su tema ne tik susipažinti, bet ir gilintis tiek, kad pasiūlytų sprendimus teisingumo aspekto integracijai į klimato neutralumo, taršos mažinimo ir išteklių tausojimo projektus.“

I. Budraitė taip pat pasidžiaugė hakatono metu išryškėjusia jaunų žmonių empatija patiriantiems skurdą bei nelygybę bei pasiryžimu imtis veiksmų ir prisidėti prie dabartinių globalių problemų sprendimo. Komisijos narė pastebėjo, kad „jauni žmonės mąsto ne tik lokaliai, bet ir turi ilgalaikę perspektyvą“ bei pridėjo, jog noras ieškoti sprendimų ir išeičių kasdienėje aplinkoje „siunčia signalą, kad jaunimui rūpi jų artimiausios aplinkos būklė, jie nori ir ieško būdų kaip tapti pokyčio dalimi“.

Kviečiame žiūrėti trumpą video apie hakatoną: